Ajankohtaista

23 Maa

Data Center Forum, Helsinki 26. Huhtikuuta 2018 Hotel Crown Plaza

ETD osallistuu taas vuosittain järjestettävään Data Center Forumiin. Esittelemme mm OptoKouru™ kaapelisuojaus järjestelmän, Pölysulku™ LC adapterit, erilaiset MPO kaapelointi ratkaisut ja paneelit. Ilmoittaudu DCF -sivuilla ja tule tutustumaan ETD konesaliratkaisuihin.

 

Lue lisää

23 Maa

OptoKouru™ järjestelmä kaapelien suojaukseen

ETD tuotevalikoimaan on otettu keltaiset OptoKouru™ tuotteet kaapelien suojaukseen laitetiloissa. OptoKouru soveltuu erilaisten laitetilojen ja erityisesti Konesalien kaapelointeihin. Valikoima sisältää erilaisia haaroitus, jatkos, kurvi ja jakelu komponentteja täydellisen kaapelien suojaukseen helpottamaan asennusta ja nopeuttamaan kuituverkon ylläpitoa. 

 

Lue lisää

23 Maa

MPK Päätekotelot varastovalikoimaan

ETD:n tuotevalikoimaan on otettu paljon kysyttyjä muovisia päätekoteloita. Päätekotelot ovat tarkoitettu jatkamaan tai päättämään adaptereihin erilaisia ulko- ja sisäkaapeleita 24 kuituun asti. Valikoima sisältää 4f, 12f, 16f ja 24f kotelot. Valikoimassa on myös esim automaatioon hyvin soveltuva DRB 12f kotelo, minkä voi kiinnittää suoraan DIN-kiskoon. Kotelot ovat valmistettu lujasta pakkasenkestävästä ABS muovista. Koteloissa on PG läpivienti, jatkoslevyt ja adapteri paikat kuitumäärää vastaavalle SC Simplex tai LC Duplex adaptereille.

Lue lisää

18 Tam

Sähkö, Tele, Valo ja AV 2018

Tervetuloa Sähkö, Tele, Valo ja AV 2018 messuille tutustumaan laadukkaimpiin valokuitutuotteisiin, Tele, Mobile, Lähiverkko ja Kuitu Kotiin verkkoihin ja Datakeskuksiin ETD:n messuosastolle C2-318.

Uusina tuotteina esittelemme mm. PölysulkuTM LC adapterit, BatpanelTM, kupari/kuitupaneelit ja OptokouruTM.

Lue lisää

05 Toukokuu

Datacenter Forum Helsinki 2017

ETD osallistuu Helsingissä hotelli Crowne Plazassa pidettävään Datacenter Forum Helsinki 2017 -seminaariin 9.5.2017.

Esittelyssä tuotevalikoimaa; MPO Trunk kaapelit, MPO järjestelmät joustavaan ja nopean konesalin rakentamiseen.  Uudet MPO PölysulkuTM –LC adapterit nopeuttavat kytkentöjä ja mittausta sekä helpottavat ylläpitoa.

 

Lue lisää

06 Hel

VERKOSTO 2017 kuulumisia

VERKOSTO 2017 -messut Tampereella ovat ohi.  Kävijöitä oli runsaasti etenkin Keskiviikkona. Toivottavasti pystyimme huomioinaan kaikki kävijät riittävän hyvin vilkkaimpanakin aikana. Esittelimme mm. uudet PölysulkuTM adapterit LC ja SC tuoteperheisiin. PölysulkuTM  adapterit herättivät suurta kiinnostusta niiden käyttöystävällisyyden vuoksi. MPO tuoteperheen uutuudet kiinnostivat kävijöitä myös paljon.

Kiitos kaikille messujen aikana vierailleille.

Lue lisää

16 Tam

Pölysulku adapterit

ETD esittelee uudet kytkentää ja ylläpitoa helpottavat PölysulkuTM LC ja SC adapterit VERKOSTO 2017 -messujen yhteydessä. PölysulkuTM LC adapteri helpottaa kytkemistä merkittävästi. Suljinluukku on aina pölytiiviisti kiinni, kun siinä ei ole liitintä paikallaan. Kytkettäessä tarvitsee poistaa liittimestä vain pölytulppa yksi kerrallaan. Adapterin pölysulku aukeaa herkästi kytkettäessä liitin adapteriin.

Lue lisää

16 Tam

MPO tuoteryhmään ColorOut MPO-LC kytkentäkuidut

ColorOutTM MPO – LC kytkentäkuidut helpottavat kuitujen tunnistusta asennettaessa. Jokainen Simplex kuitu omalla värillään nopeuttaa tunnistamaan kuitujärjestystä. Kuidut ovat koodattu FIN2012 12 värijärjestelmän tai halutessanne muun värijärjestelmän mukaisesti. Simplex kuidut voidaan myös porrastaa pituudeltaan erilaiseksi, jolloin ne pysyvät paremmin järjestyksessä ja ovat helpompi hallinnoida tiheyttä vaativissa kytkennöissä. MPO – LC ColorOut värijärjestelmä on saatavilla kaikille kuitutyypeille, SM, OM3 ja OM4.

 

Lue lisää

Ota yhteyttä

Yhteystiedot

Kipparinkatu 5-7
53100 Lappeenranta

05 5412 414

Katso henkilökuntamme yhteystiedot

Yhteydenottopyyntö

Pakolliset kentät on merkattu tähdellä *.